Szanowni Państwo!
Serdecznie witam na 9 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, po czterech latach – znów w maju.
Mam nadzieję, że owa wiosenna pora stworzy Festiwalowi piękną oprawę i doda mu witalnych sił, które sprzyjać będą atmosferze i poziomowi artystycznemu tego ważnego w życiu kulturalnym naszego Miasta wydarzenia.
Co nam przyniesie tegoroczny Festiwal?
Przyznam, że z niecierpliwością czekam na kolejne edycje R@Portu. Nie jest to bowiem przecież tylko przegląd najlepszych, najciekawszych przedstawień scen polskich ostatniego sezonu, ale również okazja do bezpośrednich spotkań artystów z widzami i gorących dyskusji twórców o Polsce, o życiu, o narodowych przywarach, a przede wszystkim odwiecznych dylematach człowieka myślącego i wrażliwego.
Życzę wszystkim uczestnikom R@Portu – artystom i publiczności – wielkich wzruszeń i niezapomnianych wrażeń.
Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni
Drodzy Państwo,
Jakkolwiek źle by to nie zabrzmiało, wyznaję, że w moim przekonaniu istota sensu funkcjonowania gdyńskiego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych tkwi w jego misyjności. Tak, w misyjności właśnie, w bezkompromisowym dążeniu do realizacji niespektakularnego, dla wielu nieoczywistego, a jednak „górnego” celu… Tym celem jest wszechstronne wspieranie rodzimych dramatopisarzy: poetów teatru i architektów słowa. Tych błędnych rycerzy scenicznych światów. R@Port stara się dowieść, że można pozyskać zainteresowanie odbiorców repertuarem zbudowanym wyłącznie z oryginalnych tekstów dramatycznych, bez konieczności implantowania adaptacyjnych opracowań, przeróbek, czy też produktów postdramatycznych. To go wyróżnia spośród innych festiwalowo – teatralnych przedsięwzięć, jak choćby Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
R@Port jako dom (przytulisko?) dramatopisarzy, którzy coraz głębiej będą wchodzić w rolę gospodarza, wypełniać wnętrze swoją kreatywną obecnością – ta idea, wydaje się, warta urzeczywistnienia. Fundamenty już zostały położone; temu celowi sprzyja także rosnący prestiż Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Pełniąc przez cztery ostatnie edycje R@Portu funkcję dyrektora programowego, starałem się u twórców literatury dramatycznej podtrzymać wiarę w sens ich aspiracji do roli ważnego w teatrze partnera, a w widzach ożywiać gasnące przekonanie o wielofunkcyjności scenicznego medium, o jego wciąż nie poddającej się zglajszachtowaniu wielości światopoglądów, różnorodności gatunków i stylów, odmienności strategii komunikacyjnych. Starałem się wyraźnie pokazać, jak wielkie jest bogactwo polskiego teatru, skoro utożsamiają się z nim tacy artyści jak Sławomir Mrożek, Janusz Głowacki, Paweł Demirski. I Dorota Masłowska, bohaterka tegorocznej edycji, zaproszona na moje z Festiwalem „się żegnanie”. Niechaj ta twórców dramatu pokoleniowa sztafeta zaświadcza o tym, że w naszym teatrze Aischylosowe źródło nadal jeszcze bije.
Bogdan Ciosek Dyrektor
Programowy Festiwalu
Drodzy Państwo
W ramach Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port już po raz dziewiąty będziemy w tym roku gościć teatry z całej Polski wraz z ich przedstawieniami będącymi realizacjami polskiej współczesnej dramaturgii.
Dla wszystkich miłośników polskiego teatru, zaciekawionych diagnozą współczesności i nas samych, stawianą przez współczesnych twórców teatru, od Sławomira Mrożka po skandalizującą Jolantę Janiczak, zaprezentujemy polskie produkcje teatralne oraz czytania najlepszych sztuk nadesłanych na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Zarówno czytania, jak i prezentowane spektakle oraz skupione rozmowy wokół nich, mają spełniać nadrzędny cel – rozbudzać zainteresowanie nową, polską dramaturgią.
Ciekawy program towarzyszący, poświęcony m.in. twórczości nie tylko literackiej, ale i muzycznej Doroty Masłowskiej, jurorki tegorocznego Festiwalu będzie dopełnieniem naszych tegorocznych propozycji. Ponadto, tradycyjny R@Port Jazz, czyli spotkania z jazzem oraz z realizatorami prezentowanych spektakli, mamy nadzieję, zatrzymają Państwa z nami na dłużej.
Gorąco zapraszam wszystkich Państwa do bycia z nami podczas tych majowych dni festiwalowych.
Wojciech Zieliński
Dyrektor Naczelny Teatru Miejskiego
im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Jury Festiwalu:
Jacek Cieślak
Zbigniew Majchrowski
Dorota Masłowska
Tomasz Mościcki
Tadeusz Nyczek